Yeteri Kadar Su İçtiğinize Emin Misiniz?

Yaşamımız için oksijenden sonra, en önemli ikinci gereksinimimiz sudur. Kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudan oluşur. Su, vücudumuzun her hücresinde elektriksel ve manyetik enerji üreterek bize yaşam gücü sağlar. Vücudumuza günlük giren ortalama su miktarı, yiyeceklerin içindeki su miktarı da dâhil, yetişkin bir birey için 3 litre kadardır. Damarlarımızda yaklaşık 5 litre kan dolaşır ve bunun yaklaşık 3 litresi sudur.

İçtiğiniz su, harcadığınız suya denk olsun!

Vücut, biriken toksinleri atmak, ısı dengesini sağlamak için günde yaklaşık 10 bardak sıvıyı dışarı atar. Bu yüzden, sağlıklı bir beden için günlük almamız gereken sağlıklı su miktarına dikkat etmek gerekir.

Suya ihtiyacımız olduğunda genelde susuzluk hissi duyarız. Birçok kişi ağız kuruluğunun susuzluk başlangıcı belirtisi olarak bilir. Maalesef, ağız kuruduğunda susuzluk ileri safhada demektir. Yani, acilen su içilmesi gerekir. Bu his, havalar soğuyunca daha az hissedilebilir. Fakat vücudun her zaman suya ihtiyacı vardır ve bunun için bize daha farklı mesajlar yolluyor olabilir;

Vücudumuz bize ne diyor?

–           Baş Ağrısı:  Baş ağrısı, susuzluğun en önemli belirtilerindendir. Bazen baş ağrısını gidermek için ağrı kesici içilir ve ağrı geçer. Burada ağrı kesici ile birlikte alınan suyun faydası, ağrı kesiciden daha etkilidir. Bu nedenle, başınız ağrıdığında önce büyük bir bardak su içmeniz tavsiye edilir.

–           Depresyon: Su az olduğunda beyine giden oksijen oranı bundan etkileniyor. Çünkü vücuda giren oksijenin yüzde 25’ini beyin kullanıyor. Vücutta oksijen düşerse beyin bundan 10 kat fazla etkileniyor. Böylece beynin asit-baz dengesi aniden bozuluyor.

–           Ciltte Kuruluk ve Kırışıklıklar: Günlük su ihtiyacı yetersiz olduğunda, hayati organların çalışabilmesi adına, daha az önemli organlara su, kısıtlı olarak gönderilir. Derimiz de kalp ve beyin gibi organların yanında daha az önemlidir.

–           Kilo Alma: Vücuttaki toksinler ve diğer atık maddeler vücuttan uzaklaştırılamadığı için metabolizmanız çalışması gerektiği gibi çalışamayacak ve yağ yakamayacaktır. Bu nedenle kilo almak istemiyorsanız her gün en az 2 litre su içmelisiniz.

Ayrıca,

–           Hızlı Nefes Alıp Verme

–           Kas Krampları

–           Kabızlık

–           Yorgunluk gibi şikayetleriniz varsa,  ne kadar su içtiğinize dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım

Herhangi bir yükümlülük altına girmeksizin ücretsiz ürünlerimiz hakkında bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.


    Dil Seçin